Pevné zuby v každom veku
Čo je zubný implantát
Slovo „implantát“ pochádza z latinčiny a označuje umelý predmet, vložený do živého organizmu. Zubný implantát je zvyčajne vyrobený z titánu, alebo v bezkovovej verzii z keramiky, ako umelý zubný koreň, zavedený do kosti čeľuste alebo sánky. V procese hojenia kosť prirastá k implantátu a pevne ho zakotvuje.
Implantovanie nám ponúka široké možnosti:
- dokážeme nahradiť chýbajúce zuby aj jednotlivo, bez použitia mostíkov
- umožňuje upevniť pevnú zubnú náhradu namiesto snímateľnej protézy
- zabezpečuje stabilitu snímateľnej náhrady, hlavne pri bezzubých čeľustiach
Spôsoby použitia implantátov:
- Jednotlivé implantáty: môžeme ich aplikovať do ľubovoľnej časti čeľuste s dostatočnou hrúbkou kosti
- Mostíky upevnené na implantátoch: pomocou mostíka dokážeme spojiť dva s odstupom osadené implantáty a nahradiť tak tri zuby
- Zubná protéza upevnená na implantátoch: pri chýbajúcich zuboch, alebo ich totálnej strate, môžeme na implantáty upevniť zubnú protézu. Tá následne v ústach sedí pevne, a vďaka zásuvným spojom ju v prípade ústnej hygieny môžeme kedykoľvek vybrať
- Koncept All on four: vymodelované mostíky pri tomto riešení pevne pricementujeme na štyri, alebo šesť implantátov.
Strata zubov nie je len estetický problém, ale aj obmedzenie dôležitých funkcií hryzenia a žuvania. Nedostatočne rozomletá potrava sa ťažko spracováva a dochádza k narušeniu fungovania tráviacej sústavy. A treba si uvedomiť, že zuby ovplyvňujú aj výslovnosť a výraz tváre.
Príčiny straty zubov sú rôzne – zlá zubná starostlivosť, úraz, ochorenie, či užívanie liekov. Zubný implantát s nadväzujúcim protetickým osadením korunky, mostíka, či protézy, predstavuje trvalé riešenie náhrady chýbajúcich zubov.
Zubné implantáty predstavujú jednoduché a stabilné riešenie.
- implantát ako jediné riešenie, poskytuje komplexnú náhradu koreňa, aj korunkovej časti zuba
- zlepšuje vzhľad – korunky upevnené na implantátoch pôsobia veľmi prirodzene ako vlastné zuby
- zlepšujú komfort aj reč – obmedzujú mumlanie, mľaskanie, nezreteľnú výslovnosť
- zvyšujú efektivitu príjmania jedla – pacienti so snímateľnými náhradami jedia len s 15 – 20 % efektivitou
- neobmedzujú vás v jedení – nemusíte sa obávať jesť oriešky, jablká, či rôzne druhy semienok podporujúcich látkovú výmenu
- zubné implantáty slúžia k fixácii – lepšiemu upevneniu protéz
- dodávajú vám sebaistotu a nemusíte sa obávať vypadnutia protézy
- implantáty nepoškodzujú susedné zuby – pri tradičnom postupe upevnenia mostíka medzi susedné zuby sa tieto musia obrúsiť aj na úkor zdravého tkaniva
- neohrozujú ich kazy
- spomaľujú stratu kosti – zubný implantát pri svojej záťaži stimuluje kosť a spomaľuje tým jej ubúdanie
- spoľahlivo riešia medzery spôsobené stratou zubov
- poskytujú riešenie aj v prípade chýbajúcich zadných zubov, kde nie je možné upevnenie mostíka
- spoľahlivo vyriešia aj bezzubú čeľusť
Zubný implantát zlepšuje kvalitu života
Priebeh ošetrenia a zavedenie zubného implantátu
Pred zavedením implantátu potrebujete absolvovať lekárske vyšetrenie. Po celkovom zhodnotení chrupu a kvality kostného podkladu vám predstavíme možnosti a plán liečby.
Základným predpokladom zavedenia implantátu je dostatok kosti. V prípade jej nedostatočnej šírky pristúpime k augmentáci – rozšíreniu.
Zavedenie zubného implantátu zvyčajne netrvá dlhšie, ako bežný ambulantný zákrok.
Zavedenie zubného implantátu sa vykonáva v lokálnej anestéze, takže bolesť ani ostré podnety nevnímate a po jeho ukončení môžete pohodlne odísť domov. Po zákroku je vhodné prikladať si ľadové obklady a väčšina pacientov nepotrebuje ani tabletky proti bolesti v priebehu hojenia rany.
Hojenie tkaniva je individuálne, v dolnej čelusti prebieha najviac 3 mesiace, v hornej čelusti 6 mesiacov. Po týždni od zavedenia implantátu vyberáme štichy. Po vhojení a prijatí implantátu na takto vytvorený podklad upevníme pripravenú nadstavbovú časť a korunku.
Zavedenie implantátu vieme uskutočniť aj v celkovej narkóze.
Zubné implantáty s garanciou Rosa Dental Clinic
Zavedenie zubného implantátu našej kliniky garantuje osobné prevedenie jej prednostu Dr. med. dent. Roberta Rosu – certifikovaného implantológa so špecializáciou na stomatologickú chirurgiu a protetiku s viac ako 5 000 úspešnými implantáciami.
Po vyštudovaní stomatológie na univerzite v nemeckom Marburgu získal praktické skúsenosti lekára a implantológa na zubných klinikách v Nemecku a Rakúsku.
Dr. med. dent. Robert Rosa je členom nemeckého centra pre implantológiu Deutsches Zentrum für orale Implantologie – DZOI a úspešným absolventom „Curriculum Implantologie“.
Metódy implantácie Rosa Dental Clinic
Klasická metóda zavedenia implantátu – implantát zavedieme do zahojenej kosti a 3 až 6 mesiacov počkáme na jeho vhojenie. Následne nasadíme suprakonštrukciu so zubnou náhradou. Táto metóda je celosvetovo najpoužívanejšia.
Sofortimplantation – implantát zavedieme ihneď po vytiahnutí zuba počas jedného zákroku. Podmienkou je čeľusť bez zápalu. Zároveň podmienky zachovania kosti sú omnoho lepšie. Pri tejto metóde sa skracuje celkový čas ošetrenia a používa sa čím ďalej viac a viac pri zavádzaní implantátov.
Výhody metódy Sofortimplantation:
- rýchle zavedenie implantátu udrží čeľustnú kosť a ďasno bez zmien, čím sa predíde typickému úbytku kosti a ďasna, aj dlhému čakaniu na vhojenie implantátu
- minimálme zaťaženie pacienta a riešenie počas jedného ošetrenia
- najrýchlejší priebeh implantácie
Sofortbelastung
V niektorých prípadoch je možné bezprostredne po zavedení implantátu (24-36 hodín po operácii) nasadiť na implantát dočasnú živicovú korunku alebo aj trvalú zubnú náhradu, vytvorenú podľa profilu vášho predchádzajúceho chrupu. Tá nahrádza vaše bývalé zuby a je vyvinutá tak, aby nevytvárala prílišný tlak na implantáty a umožnila im hojenie. Metódu Sofortbelastung používame zvyčajne pri väčších náhradách ako mostíky, ale používa sa aj pre jednotlivé zubné implantáty.
Výhody metódy Sofortbelastung
- okamžité nasadenie zubnej náhrady
- dobrá estetika a funkčnosť a funkčnosť zubnej náhrady
O výbere metódy implantácie rozhodnete spolu s implantológom na základe konkrétneho stavu.
Starostlivosť o zubné implantáty
Zubné implantáty sú technicky stvorené pre trvalú zubnú náhradu a ako dlho vydržia závisí hlavne na vás. Dôsledná hygiena predchádza zápalom ohrozujúcim každé zuby. Aj starostlivosť o implantáty musí byť kvalitná, dôležitá je denná ústna hygiena a odstraňovanie zubných povlakov. Najmenej dvakrát do roka odporúčame pravidelnú kontrolu u implantológa spojenú s profesionálnou dentálnou hygienou.
Dobrá ústna hygiena zaisťuje aj dlhodobú funkciu implantátov.
Rizikové faktory
Napriek dodržaniu pravidiel zavedenia implantátu existuje všeobecné, odborne uznávané riziko neprihojenia a vylúčenia vhojeného implantátu. Môže súvisieť s celkovým zdravotným stavom, imunitou, či genetickými dispozíciami. Zásadný vplyv má aj fajčenie a nedostatočná ústna hygiena.
Tipy na dlhodobú životnosť implantátov
- obmedziť fajčenie
- denná starostlivosť a profesionálna dentálna hygiena aspoň dvakrát ročne
- u diabetikov udržovanie cukru pod kontrolou
- pravidelná poimplantačná starostlivosť u implantológa
Je zavedenie zubného implantátu bolestivé?
Implantácia prebieha v lokálnej alebo celkovej anestéze a nie je bolestivá. Komplikácie nevznikajú ani po odznení anestézy. Výhodou je, že zákrok je rýchly, nevzniká pri ňom zápal a nie je traumatický.
Kedy je možné po vytrhnutí zubu zaviesť implantát?
Kosť sa zahojí väčšinou do 3 – 4 mesiacov po vytrhnutí zuba. Pri vhodnej situácii však môžeme zaviesť implantát ihneď po extrakcii zuba počas jedného zákroku.
Môžu sa implantáty zaviesť aj v pokročilom veku?
Žiadne vekové obmedzenie neexistuje pre implantáciu zubného implantátu.
Ako sa stravujeme s implantátmi?
Pri zubných implantátoch nie sú žiadne obmedzenia v stravovaní. Implantáty pevne a bezpečne sedia, preto je možné s pomocou zubných implantátov jesť a pohrýzť všetko, vrátane tvrdšej stravy – jablká, oriešky, žuť mäso alebo odhryznúť kôrku chleba. Dobre pohryzená potrava sa lepšie strávi a to napomáha zlepšeniu tráviaceho systému.
Je možné zaviesť implantát pri cukrovke alebo osteoporóze?
Pri cukrovke stačí, keď má pacient cukor pod kontrolou. Cukrovka a ani osteoporóza už nie sú kontraindikáciou pre implantáty.
Aká je biologická znášanlivosť implantátov pre organizmus?
Titán je ľudským telom najlepšie príjmaný materiál a preto sa používa v celej medicíne.
Ako dlho vydrží implantát?
Zubné implantáty môžu byť na celý život. Vedecké štúdie dokazujú, že po desiatich rokoch sú plne funkčné na 90 %. K životnosti však patrí správna hygiena, pravidelné kontroly a dvakrát ročne návšteva dentálnej hygieny v zubnej ambulancii.
Rosa Dental Clinic poskytuje na implantáty nadštandardnú 3 ročnú záruku.
Stačí, keď dodržíte pokyny vášho implantológa, raz ročne absolvujete pravidelnú kontrolu implantátov a preventívnu prehliadku a dvakrát ročne profesionálnu dentálnu hygienu na našej klinike.
Jemná chirurgia a výhody jej zákrokov
Jemná chirurgia je súčasťou špecializovanej stomatológie a pri zákrokoch nepoužíva skalpel ani zašívanie, teda pre pacientov najobávanejšie výkony.
Kým tradičná chirurgická metóda zavádza implantát rezom cez ďasná, cez ktorý sa dostaneme k čeľustnej kosti, jemná chirurgia zavádza implantát do kosti priamo cez slizničnú časť.
Výhody zákrokov jemnej chirurgie:
- kratšie trvanie zákroku
- zníženie prípadných sprievodných bolestí
- nižšia krvácavosť
- menší opuch
- bez zašívania rany
Zákroky jemnej chirurgie sú omnoho kratšie a pre pacienta pohodlnejšie.
Zubní lekári našej kliniky samozrejme pristupujú jemne a šetrne ku všetkým chirurgickým výkonom.
Mini implantáty
Mini implantáty majú v priemere len niekoľko milimetrov a sú vyvinuté pre operácie, pri ktorých nie je možný väčší zásah, alebo to neumožňuje stenšená čeľustná kosť.
Predovšetkým sú určené pre stabilné prichytenie protézy v hornej aj spodnej čeľusti.
Ako náhrada jednotlivých zubov, či na upevnenie mostíkov ich používame len výnimočne, v prípade veľmi malých mostíkov, či úzkych medzier v oblasti predných zubov a spodnej čeľuste.
Mini implantáty nepredstavujú plnohodnotnú náhradu klasických implantátov.
Pre mnohých však prinášajú stabilné zaistenie vyberateľných zubných protéz, ktoré na miniimplantátoch v ústach sedia presne a stabilne.
Mini implantáty využívame, keď je kosť veľmi úzka a nie je možné urobiť jej nadstavbu.
Oproti klasickým implantátom sa Mini implantáty môžu implantovať do veľmi úzkej a tenkej čeľustnej kosti.
Rovnako prichádzajú do úvahy, keď zo zdravotných dôvodov nie je možné vykonať väčšiu operáciu.
Aj keď je pevnosť a stabilita Mini implantátov obmedzená, slúžia tam, kde bežné implantáty neprichádzajú do úvahy:
- pri kvalitnejšom upevnení zubnej protézy
- v prípadoch veľmi tenkej čeľustnej kosti
- na miestach, kde bežné implantáty nemôžu byť zavedené
All – on – 4 Metóda
Metóda All – on – 4 je vhodná pre pacientov s kompletne bezzubou čeľusťou. Spočíva v zavedení štyroch, prípadne šiestich implantátov do hornej alebo spodnej čeľuste. Implantáty tak nahrádzajú zubné korene a napevno držia zubný mostík.
Ako funguje Metóda All – on – 4:
Do bezzubej hornej alebo dolnej čeľuste zavedieme štyri implantáty. Dva z nich v oblasti rezákov, ďalšie za nimi do zadnej časti čeľuste.
Zvláštnosťou metódy je, že zadné implantáty ležia v čeľusti pod uhlom 30 až 45 stupňov, pričom v každom prípade hrot implantátu vyčnieva kolmo z kosti. Toto ponúka niekoľko možností.
Výhodou All – on – 4 metódy je, že zavádzame výrazne menší počet implantátov, pričom pre hornú čeľusť je vhodnejšia All – on – 6 metóda (šesť implantátov). Pre spodnú čeľusť väčšinou postačujú 4 implantáty.
O potrebe dostavby kosti rozhoduje existujúci stav kosti. Ten je na jednej strane daný prírodou, na druhej strane však často obmedzený dlhoročnou bezzubosťou, zle sediacimi protézami, parodontózou, či inými zápalmi.
Kto sa rozhodne pre riešenie All – on – 4, pre toho platí: komplexné riešenie alebo nič. Plánovanie po etapách, možné pri iných implantologických riešeniach tu neplatí. Pritom to nie je žiadna nevýhoda, ale treba na to pri výbere metódy All – on – 4 myslieť.
Do kosti pacienta musia byť úplne presne zavedené štyri implantáty. Predpokladom úspechu je 3D-Plánovanie, prípadne vyhotovenie trojdimenzionálneho modelu. Na základe nich vyhotovíme potrebnú 3D operačnú šablónu (Guided Surgery).
Najväčšou výhodou metódy je možnosť minimálne invazívnej implantológie. To znamená, že veľký zákrok – rozrezanie a odklopenie ďasna – nie je vôbec potrebný. Implantát zavádzame perforovaním sliznice, a ďasno jednoducho prevŕtame vrtáčikom.
Digitálna implantológia
Navigovaná chirurgia na presné zavedenie implantátu
Presné, priestorové zobrazenie anatómie pacienta prostredníctvom 3D snímky nám umožňuje v počítači virtuálne naplánovať pozície umiestnenia implantátu. Týmto spoľahlivo dosiahneme najlepšie umiestnenie implantátu na pevnom mieste v kosti, a anatomicky citlivé štruktúry ako nervy, cievy a čeľustná dutina ostanú zachované.
Výhody digitálnej implantológie:
- Bezpečné a presné predoperačné plánovanie
- Predpovedateľné výsledky
- Výrazne menšia miera komplikácií
Ako prebieha Guided Surgery
- Na klinike vyhotovíme 3D-Röntgenový snímok (ak je potrebné, tak so šablónou s orientačným bodom)
- Špecializovaným softvérom vyhodnotíme snímok a virtuálne umiestnenie implantátu v 3D modeli. Následne s vami urobíme pohovor o plánovanej operácii.
- Súbor s virtuálnou pozíciou implantátu (virtuálna softvérová dlaha) odošleme výrobcovi do frézovacieho centra v Nemecku a následne prevezmeme operačnú dlahu vytvorenú pre vašu operáciu.
- Pomocou operačnej dlahy prevedieme minimálne invazívnu implantáciu do vopred naplánovanej pozície implantátu.
- Operačná dlaha zabezpečí presné navádzanie nástrojov tak, aby implantát sadol na miesto, kde bol virtuálne naplánovaný. Vďaka presnému 3D modelu je hotová dlaha presne na mieru, pričom v mieste osadenia implantátu je v dlahe vyhotovený malý otvor za účelom zavedenia implantátu
Digitálna implantológia prináša výhody práve pri zavádzaní viacerých implantátov a rozsiahlejšom sanovaní ústnej dutiny. Zjednodušená implantácia skracuje čas operácie, je presná a znižuje následky ako opuchy a dodatočné krvácania.
O vhodnosti digitálnej impantológie pre Váš prípad sa radi porozprávame pri osobnej návšteve kliniky.